Dojazd do lotniska Wrocław

Port Lotniczy Wrocław Strachowice

dojazd do lotniska wrocław

Port lotniczy Wrocław Strachowice położony jest około 10 km od centrum miasta, w kierunku zachodnim, przy ulicy Skarzyńskiego 36. obecnie jest on piątym najruchliwszym lotniskiem w Polsce, który w roku 2009 odprawił 1 324 483 pasażerów. Działalność tego portu lotniczego zaczęła się od świadczenia usług dla wojska niemieckiego od roku 1938. Wraz z zakończeniem II wojny światowej przeszło we władanie wojsk radzieckich, a ostatecznie oddane państwu polskiemu. Już od 1945 roku na lotnisku tym uruchomiono działalność cywilną pierwszym połączenie zrealizowanym na trasie łączonej Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław – Katowice – Łódź – Warszawa. Przez długi okres czasu działalność pasażerska odbywała się na sąsiednim lotnisku w Gądowie, podczas gdy na właściwym lotnisku w Starachowicach trwała gruntowna modernizacja infrastruktury i jego rozwój. Od 1958 roku rozpoczęły się z tego lotniska regularne połączenia krajowe do: Warszawy, Rzeszowa, Krakowa, Katowic, oraz Szczecina, zaś pierwsze połączenie międzynarodowe odbyło się na trasie Wrocław – Frankfurt dopiero w roku 1993 r. od tej pory siatka połączeń z Wrocławia szybko się rozrastała i obecnie oferuje loty i przeloty, w tym także tanie połączenia do wielu krajów europejskich.

Najpopularniejsze tanie loty z Wrocławia to przeloty Wrocław Monachium, tanie przeloty Wrocław Rzym, tanie bilety lotnicze Wrocław Londyn (Londyn Luton oraz Londyn Stansted). Wiele biletów lotniczych sprzedaje się także na loty krajowe Wrocław Warszawa oraz Wrocław Gdańsk. Popularne loty do Irlandii Wrocław – Dublin, Wrocław Cork oraz Wrocław Shannon zapewniają linie lotnicze Ryanair z Wrocławia.

Dojazd na lotnisko Wrocław Strachowice

Dotarcie do lotniska z różnych części Polski nie jest trudne. Najbardziej polecane w celach komunikacyjnych jest wykorzystanie pobliskiej autostrady A4 Kraków – Wrocław, a następnie dróg dojazdowych. Do dyspozycji pasażerów zmotoryzowanych lotnisko przygotowało parking całodobowy mieszczącego do 850 samochodów, bądź możliwość wynajęcia samochodu w jednej z firm: AVIS, Budżet, Europcar, Hertz, Sixt, National-Alamo, bądź Feldman-Car. W ramach komunikacji publicznej, do centrum Wrocławia dojechać można albo taksówką, albo autobusem komunikacji miejskiej nr 406- dowożącym pasażerów do Dworca Głównego PKP, bądź nocnym autobusem nr 249, jadącym z lotniska do Jarnołtowa.
Infrastruktura lotniska we Wrocławiu udostępniona pasażerom to obecnie trzy terminale, w tym dwa pasażerskie i jeden cargo, na których terenie klienci skorzystać mogą z wielu ofert przygotowanych przez: punkty apteczne, sklepy, kioski, restauracje, kawiarnie, bary, biura podróży, punkty wymiany walut, banki, kantory, a także sala skupień, pokój dla matki z dzieckiem oraz ambulatorium. Infrastruktura z kolei przeznaczona do dyspozycji samolotów przylatujących i wylatujących to: droga startowa o wymiarach 2500 metrów długości i 60 metrów szerokości, droga szybkiego zejścia, droga kołowania oraz płyta postojowa. W niedalekiej przyszłości planowana jest budowa kolejnego, czwartego terminala pasażerskiego oraz rozbudowa płyty postojowej i dróg kołowania, a także przygotowanie miejsca do odladzania samolotów.

 

Najpopularniejsze w sprzedaży bilety lotnicze z Wrocławia: Wrocław Londyn, Wrocław Rzym, Wrocław Dublin, Wrocław Paryż, Wrocław Oslo, Wrocław Warszawa. Najczęściej na lotnisku we Wrocławiu zobaczyć można samoloty Ryanair. Inne tanie linie lotnicze z Wrocławia to Wizz Air.

Inne porty lotnicze w tym regionie

W niedalekiej odległości od lotniska we Wrocławiu zlokalizowane są większe porty lotnicze w Katowicach, bądź Krakowie, które stanowić mogą alternatywę, bądź uzupełnienie oferty lotów i przelotów z Wrocławia. Lotnisko w Katowicach – Pyrzowicach początkami swojej działalności również sięga okresu wojny i również było wybudowane przez wojska niemieckie. Jednakże obecnie jest portem obsługującym prawie dwukrotnie więcej pasażerów rocznie, aniżeli lotnisko we Wrocławiu. Największy udział w porcie w Katowicach mają tanie linie lotnicze, które obsługują zdecydowanie większą część wszystkich połączeń stamtąd realizowanych. Wśród linii tych wymienić można: Germanwings, Ryanair oraz Wizz Air. Wszystkie powyższe linie udostępniają pasażerom tanie bilety lotnicze na tanie loty i tanie przeloty z Katowic m.in. do: Kolonii, Hamburga, Berlina, Barcelony, Belfastu, Londynu, Malmo, Oslo, czy Sztokholmu. Z kolei port lotniczy w Krakowie – Balicach jest zdecydowanie młodszym lotniskiem, aniżeli ten we Wrocławiu, gdyż jego początki sięgają roku 1996. Pomimo to, już w roku 2007 w porcie tym został odprawiony trzy milionowy pasażer. Największe linie lotnicze świadczące swoje usługi na lotnisku w Balicach to: PLL LOT, Lufthansa, Austrain Airlines, Brussels Airlines, a także tanie linie lotnicze: Easy Jet, Ryanair, Norwegia, czy Germanwings. Największe zaś połączenia, obsługiwane przez powyższe linie lotnicze to: Kraków – Londyn, Kraków – Dublin, Kraków – Bruksela, Kraków – Bergen, Kraków – Sztokholm, Kraków – Rzym, czy też Kraków – Chicago.